vítejte

Jsem Markéta

A tohle je můj blog.
Tvořím zde pro vás prostředí, do kterého se budete rádi vracet k pravidelným článkům.

kategorie

Hrdinky

Svatby

Život

Cestování

Hrdinka pro měsíce prosinec 2023

Kristýna

Bojovnice s endometriozou

Setkali už jste se s názvem endometrioza?
Cituji z webu @endotalks.cz : “Endometrioza je nezhoubné chronické (nejen) gynekologické onemocnění, které nejčastěji postihuje ženy v reprodukčním věku. Její příčiny nejsou známé a léčba, která by vedla ke 100% vyléčení, dosud neexistuje. Endometriózou trpí cca 1 žena z 10.”

Kristýnin příběh začal pár let zpátky, kdy nemohla podruhé otěhotnět. Příčinou byla právě endometrióza.
Těhotenství se nakonec nakonec podařilo, ale přišel problém při porodu, kdy díky této nemoci, o které Kristýniny porodníci moc nevěděli, skoro přišla o život.
Čas šel dál. Kristýna měla extrémně bolestivou menstruaci, která ji vždy na pár dní úplně vyřadila z provozu. Věděla, že ji čeká operace, ale chtěla se jí vyhnout. Měsíčně utrpěla x za přírodní léčbu, ale protože se její stav zhoršoval, operace se nevyhnula.
Kristýna má za sebou hodně náročnou operaci, musely ji vyndat 3 ložiska, přišla o dělohu a má porušený jeden nerv, což ji omezuje při sezení.
I přes to vše, měla štěstí. Operace dopadla, co se endometriozy týče dobře a má naději, že už by se nemusela vracet. Většina žen s endometriozou, ale takovou operaci podstoupí 3x – 5x za život.

O této nemoci moc lidí neví a osvěta je důležitá. Mnoho dívek a žen trpí a diagnóza trvá v průměru 7-10 let. Při tom až 50 % neplodných žen trpí endometriozou…
Doporučuji si přečíst informace na webu endotalks.cz . Třeba jste to právě vy, kdo trpí a neví proč…